Системите за видеонаблюдение се превръщат в основно средство за защита на частни и промишлени сгради. Те улавят набезите на недоброжелатели и спомагат за бързото разкриване на престъпления.
За да функционира правилно цялата верига, освен от камери, има необходимост от допълнително устройство, което се нарича DVR. То изпълнява няколко функции едновременно като преработка, запис и съхраняване на данните.
Какво представлява рекордерът?
Камерите изпълняват ролята на наблюдателно средство, но не записват информация. За тази цел е нужен рекордер, който приема данните и ги преобразува в цифров сигнал.
Най-популярни са DVR устройствата (Digital Video Recorder). Те се свързват към аналогови камери за видеонаблюдение и допускат съхраняване на снимки, аудио файлове и видеоклипове на хард диск. За да получим оптимално качество на картината, трябва да изберем рекордер с добър процесор и висока резолюция.
По-надолу ще стане въпрос за останалите видове рекордери – NVR и XVR, които намират приложение в други ситуации.
Видове DVR устройства
Съществуват два основни типа DVR устройства, всеки от които се отличава с определени плюсове и минуси.
Самостоятелните (Stand Alone) рекордери са по-стари и съдържат всички компоненти за съхранение и преглед на заснетата информация. Те притежават вграден софтуер, процесор и твърд диск за запис на данните. Предимствата им се изразяват в надеждността, компактността и удобното управление.
Другият вид – PC-based DVR – работи единствено при свързване с компютър. Преимуществата му са продиктувани от лесната конфигурация и гъвкавостта, която предлага заради постоянната връзка към интернет мрежа. Недостатъкът на PC-базираните рекордери е, че се нуждаят от по-мощен компютър, което може да оскъпи цялата система за видеонаблюдение.
Спецификации и параметри на DVR рекордерите
В Robicam поставяме осведомеността на клиентите на преден план. За тази цел добавяме детайлни описания към всички DVR устройства с техническите им параметри. Благодарение на предоставената информация можете по-лесно да прецените кой рекордер ще Ви свърши работа.
Представяме Ви най-важните характеристики, за които е препоръчително да се вглеждате при избор на digital video recorder.
Видеовходове
Най-често броят им е 8 или 16, но има рекордери с до 32 входа. Този параметър ни показва колко видеокамери можем да свържем към устройството за записване. Масово се използват BNC, VGA или HDMI входове.
Канали за аудио
Все повече видеорекордери разполагат с вход и изход за аудио. Колкото по-голямо е количеството им, толкова повече микрофони могат да се свържат.
Достъп и управление
Съществуват различни варианти за контролиране на DVR устройството и следене на записаните данни. Някои модели предлагат дистанционно управление, докато при други се използва настолен софтуер за наблюдателни системи. Най-доброто решение е да свържете мишка и клавиатура към рекордера, за да сменяте камерите и да приближавате заснетите обекти.
Скорост и качество на записа
Когато избирате DVR, задължително се информирайте за качеството на клиповете и снимките. Към всеки рекордер има сведение за разделителната способност, като най-добрите модели поддържат около 4 Mpix резолюция.
Друга ключова спецификация е скоростта на запис, която се обозначава с fps (frames per second). Срещат се DVR устройства с до 25 кадъра в секунда.
Екстри и приспособления
Съвременните рекордери притежават вградени опции, които улесняват експлоатацията и спомагат за доброто функциониране на цялата система. Част от тях са:
- Наблюдаване на записите в реално време от разстояние;
- Преглеждане на архива на рекордера през телефон;
- Записване единствено при установяване на движение;
- Едновременно свързване на аналогови и IP камери;
- Вграждане на допълнителен хард диск за повече място.
Това не са капризи и преувеличени изисквания, а функции, които намират приложение в записването и съхраняването на информацията.
Разлики между DVR и NVR
В зависимост от видеокамерите, с които разполагате, изберете DVR или NVR устройство. Първото е предназначено за аналогови камери. След като сигналът от камерите постъпи в рекордера, веднага се преработва и презаписва в цифров вариант.
Мрежовите рекордери, известни като NVR (Network Video Recorder), се свързват единствено с IP камери. Те не подлагат сигнала на обработка, защото цифровизацията се извършва от самите видеокамери.
Хибридни рекордери (XVR)
Съществува още един вид рекордери, който намира все по-широко приложение. Става въпрос за хибридните устройства (XVR), допускащи едновременно свързване с IP и аналогови камери. Те улесняват изграждането на видеосистемата и позволяват използване на различни решения, в зависимост от мащаба и разположението на охраняемите обекти.
Как се монтира DVR устройство в домашна среда?
Настройването на DVR устройство изглежда сложна задача за хора, които за първи път се сблъскват със система за видеонаблюдение. Истината обаче е съвсем различна. Цялостният монтаж се осъществява за минути чрез следване на няколко елементарни стъпки. Убедени сме, че ще се справите с тях и бързо-бързо ще свържете камерите към рекордера.
- Включете рекордера в ел. мрежа, използвайки адаптер.
- Добавете хард диск, ако липсва такъв в устройството.
- Свържете DVR с интернет посредством LAN кабел. При NVR устройствата се използва Wi-Fi връзка.
- Решете дали ще сдвоите рекордера с мобилно приложение или специализиран софтуер за компютър (някои програми са налични за Windows OS, iOS и Android OS). В инструкциите ще откриете кой софтуер за видеонаблюдение е съвместим със записващото устройство.
- Изтеглете програмата, инсталирайте я и влезте в нея.
- Отворете частта за добавяне на нови устройства и изберете Вашия рекордер.
- В появилата се форма за вход въведете името и паролата, които са изписани върху кутията на DVR устройството.
Ако тези етапи са преминати и завършени успешно, рекордерът ще се свърже към апликацията. Впоследствие има няколко допълнителни настройки, които е препоръчително да извършите. Например трябва да промените паролата, избирайки по-сложен ключ за вход, да оптимизирате картината и да отключите известията при детекция на движение.
Избор на DVR устройство спрямо нуждите ни
Ако сте прочели информацията по-горе, би следвало да сте разбрали какво е DVR, за какво се използва и как се настройва. Но как да изберете идеалното устройство за Вашите нужди?
Изобилието от рекордери, които се предлагат на пазара, води до объркване и неяснота за потребителите. Вече споменахме основните параметри, но сега ще обърнем внимание на приложението им в реална среда.
Съобразяване с броя входове
Проучете колко са каналите за свързване на видеокамери. Насочете се към устройство, което допуска употреба на повече входове от очаквано заетите. Например, ако имате шест камери, изберете DVR с осем входа. По този начин ще запазите качеството на картината и ще осигурите свободно пространство, в случай че разширите системата за видеонаблюдение.
Има ли HDD?
Хард дискът е неизменна част от записващото устройство. Затова проверете дали съответният рекордер се продава с или без носител на информация. В случай че липсва, ще се наложи да закупите хард и да го монтирате допълнително.
Начин на записване
Повечето рекордери разполагат с настройки за запис на видео: дали да се стартира при наличие на обект, или да се извършва постоянно. И двете опции са полезни, но в различни ситуации. Ако разполагате с повече място за съхранение, желателно е устройството да записва без прекъсване.
Възможно ли е да се свържат камери с Wi-Fi?
По-нагоре разгледахме разликите между dvr и nvr. Ако планирате да свържете аналогови и IP камери едновременно, тогава се насочете към хибридно устройство (xvr). В Robicam предоставяме подобни решения, които са практични и лесни за монтаж.
Опции за преглед на записите
При избора на рекордера, който ще използвате да записва видео и аудио, трябва да съобразите какви са възможностите за достъп до информацията. Модерните dvr устройства са снабдени с дистанционно управление, което Ви позволява да преглеждате клипове и снимки не само през компютър, но и от телефон.
Какво е нивото на скорост?
За професионални нужди и качествено записване в реално време е желателно да се доверите на рекордери, чиято скорост на запис е 25 кадъра в секунда.
Заключение
DVR устройството играе основна роля в системата и тя няма как да функционира без него. Рекордерът приема, записва и обработва данните, които са пристигнали от аналоговите камери. Но колко качествени ще бъдат записите и каква част от тях ще бъдат съхранени, зависи от Вашия избор. Затова последвайте нашите препоръки и внимателно проучете дигиталния рекордер, преди да го закупите.