Съществуват два типа пожароизвестителни системи:
- Конвенционални – от контролния панел излиза линия от кабели, към нея се свързват различни детектори и ръчни пожароизвестители и накрая завършва с краен елемент.
- Адресируеми – от контролния панел излиза линията от кабели, свързват се различните устройства и линията завършва отново в контролния панел.
Адресируеми
Адресируемите системи са тип умни системи. Не само оповестяват възникнал пожар, но го правят още преди да възникне, чрез измерване на импулсите на множество датчици.
Този тип системи за най-подходящи за големи офис сгради, заводи, производствени сгради, складове, болници, учреждения и други подобни структури, тъй като при тях е важно да има ясна представа, къде точно има сигнал за събитие свързано с пожар.
При този тип системи, за секунди може да се разбере, в кое помещение от сградата има индикация за пожар, като в зависимост от класа на оборудване, към системата може да се активира и видеонаблюдение при индикация за пожар. В някой заводи и предприятия, които използват автоматични огнеупорни врати, те мога да бъдат програмирани да се запечатат, за да попречат на пламаците да обхванат и други помещения или ако са с контролиран достъп, да се отключат автоматично.
Конвенционални
Конвенционалните системи за пожароизвестяване могат да се използват за открити пространства, като при тях се разчита на алармената система. Засече ли пожар, започва да известява веднага.
Този тип системи са подходящи за жилищни сгради, къщи, цехове и производства, които не са разположени в отделни сгради. Тази система алармира при възникване на пожар мигновено и започва да известява на цялата територия.
При конвенционалните системи, при активиране на едно устройство се активира цялата зона на контролния панел. Затова при този тип системи се препоръчва ръчните пожароизвестители и детекторите да са в отделни зони. При тези системи обхватът на зоната съвпада с броя на монтираните на една линия устройства. Препоръчва се да не се монтират повече от 32 устройства на една зона, така повредата на един или повече детектори не влияе съществено на работата на цялата система.
Предимства на адресируемите спрямо конвенционалните системи:
- позволяват точното определяне на мястото на пожара по адреса на активираното устройство
- информацията се движи двупосочно – от контролния панел към устройствата и обратно. Така линията продължава да работи дори и при повреда на кабела, което е невъзможно при конвенционалните системи
- използват се по-малко като дължина кабели
- съхраняват информация за състоянието на устройствата и различните събития в системата
- дават възможност да се направят разклонения, които да включват и конвенционални устройства.
Системите, които могат да получават повече информация от пожароизвестителните устройства се наричат аналогови или интелигентни. Те са специален вид адресируеми системи и имат възможност за едновременна и непрекъсната обработка на много на брой сигнали.
Последните години броя на пожарите се увеличава многократно. Причините за това са различни. Но резултатът е един и същ – много материални загуби, ранени хора, човешки жертви. За да се намали риска от възникване и разпространение на пожар се използват технически средства за откриване, ограничаване и спиране на пожара.
Пожароизвестителните системи са сигурен начин за засичане на пожар. Чрез тях се намалява времето за откриване и гасене на пожара, намаляват се щетите, по-малка е вероятността да пострадат хора.
Пожароизвестителните системи са автоматични системи, които откриват пожара още при възникването му, подават аларма за евакуация на хората, изпращат сигнал за пожарна тревога и включват пожарогасителната система или други защитни устройства.
Запитване за оферта за Пожароизвестяване
Формата по-долу не ви обвързва с директна заявка за изграждане на система за пожароизвестяване. С попълването на формата, вие изпращате заявка за изготвяне на оферта за вашето помещение, офис, сграда или жилище.
За да можем да изготвим точна оферта, качете схема на плана на помещенията.
Примерна схема за пожароизвестяване
Позволен тип файлове: jpeg, jpg, png, pdf, ppx