Полезно
Posted in

Как работят камерите за видеонаблюдение

камера за наблюдение
Posted in

Камерите за видеонаблюдение са ефективно средство за защита и контролиране на всеки обект. Преди години се използваха основно в промишлеността за охраняване на големи цехове, но в наши дни намират приложение във всеки дом. Инсталират се лесно и бързо, но само ако се разбира принципа им на работа и се следват зададените инструкции за употреба.

Съществуват два основни типа камери, като всеки от тях има особености при монтаж и записване на информация. Тези, които се свързват с кабел, са по-трудни за инсталация, докато камерите с WiFi връзка, се настройват за минути.

Безжични камери – устройство и принцип на работа

В последните години нараства потреблението на WiFi камери, които са лесни за монтиране и позволяват изграждане на надеждна система за видеонаблюдение. Те се оказват по-предпочитани от аналоговите устройства за охраняване на дома поради липсата на окабеляване и предаването на информация посредством интернет мрежа (Wi-Fi).

Някои IP камери разполагат със захранващ кабел, който се включва в близкия електрически контакт, докато други се захранват с батерии или соларен панел. Ако местоположението не предразполага към връзка с ел. мрежата, вторият тип се очертава като подходящ избор. Батериите издържат дълго време, защото камерите не се нуждаят от голям заряд.

Принципът на работа на безжичните камери не се различава от този на останалите смарт устройства. След като се включат в захранването, трябва да се свържат към локалната интернет мрежа (Wi-Fi). По този начин данните от тях се изпращат към смартфон/таблет и се съхраняват в облачно хранилище.

В инструкциите на всяка Wi-Fi камера е споменато най-удачното приложение за връзка, предложено от производителя. Изтегляте го от Google Play или App Store, в зависимост от операционната система, и добавяте камерата към цялата система за видеонаблюдение. Апликацията Ви уведомява своевременно, когато камерата спре да работи или е заснет обект в близост до нея.

Предимства на Wi-Fi камерите

Липсата на кабелна връзка е значително преимущество и елиминира много проблеми, но сред функционалностите открояваме още плюсове. Те улесняват настройването на камерата и повишават сигурността на Вашия дом. Ето кои са те:

  • Управление на камерата от разстояние;
  • Завъртане на 360 градуса от телефона (б.а. – важи за конкретни модели);
  • Заснемане на снимки при преминаване на обект в обсега на камерата;
  • Записване на звук при някои камери;
  • Изпращане на нотификации за движение;
  • Гледане на живо през мобилно устройство;
  • Съхраняване на графични, аудио и видео файлове в облачно хранилище на телефона.

Обобщавайки, нуждаете се от Wi-Fi камера, захранване (кабел или батерия), телефон и място за съхранение на данните.

Приложение на безжичните камери

Ако изпитвате колебание дали безжичните камери ще Ви свършат работа и се чудите дали се нуждаете от тях, ето някои ситуации, в които ще усетите ползите им:

  • Следите движимото и недвижимото си имущество от разстояние дори когато пътувате.
  • Наблюдавате домашните си любимци и научавате незабавно, когато са направили пакост.
  • Уверявате се, че децата се прибират навреме от училище.
  • Получавате уведомление при поява на животно в двора на къщата.
  • Установявате и записвате злонамерени лица, които са влезли в имота Ви или обикалят съмнително около него.

Благодарение на новите технологии камерите за видеонаблюдение притежават отлично качество и заснемат ясни клипове, снимки и звуци. Това важи не само за светлите часове на деня, но и през нощта, разбира се, ако камерата е качествена и има добри параметри.

Аналогови камери – устройство и употреба

Въпреки навлизането на смарт устройства в ежедневието ни, аналоговите камери си остават верен помощник за изграждане на надеждна система за видеонаблюдение. Те се използват от държавни институции, училища, банки, заводи и заведения за денонощно следене на случващото се вътре и извън сградата.

За разлика от споменатите вече IP камери, аналоговите се нуждаят от коаксиален кабел, който се свързва към DVR (Digital Video Recorder). Ролята на рекордера е да приеме и запише информацията от камерите, а за съхранение се използва твърд диск.

Системите за видеонаблюдение, изградени чрез аналогови камери, имат неоспорими предимства. Те снимат 24 часа, запазват копия на данните на твърд диск и са подходящи както за вътрешна, така и за външна употреба. Инсталацията им е по-сложна, отколкото на Wi-Fi камерите, което изисква намеса от специалист. Това ще оскъпи монтажа, но ще гарантира качествено изпълнение и липса на проблеми в бъдеще.

Wi-Fi или аналогова камера – Какви са разликите?

Естествено, решението трябва да се базира на Вашите нужди и бюджет. Определете какви са целите Ви и какво искате да наблюдавате чрез системата, след което направете оправдан избор.

Съществува разлика в обработването на информацията и визуализирането на изображението. При аналоговата система се разчита на TV линии (TVL), които са хоризонтално разположени. Колкото по-висок е този показател, толкова по-добра е разделителната способност на изображението.

Wi-Fi камерите не ползват TV линии, а друга единица за разделителна способност, наречена Мегапиксел. Макар и с леки условности, наличието на повече мегапиксели е гаранция за детайлна картина. При нас ще откриете камери с 2MP, 4MP, 6MP, 8MP.

Наблюдава се разлика между мрежовите и аналоговите системи не само в преработването на данните, но и в начина на тяхното съхраняване.

Цифровите камери пренасят информацията в мрежов видеорекордер или в cloud сървър. Ако решите да изградите система с IP камери, най-напред, намерете надеждно облачно хранилище и разучете дали се заплаща месечен абонамент. Има безплатни сървъри, но с ограничение на обема на информация.

DVR е устройството, което приема, преработва, записва и визуализира картината, пристигнала от аналоговите камери. Рекордерът се включва към електрическата мрежа, а след това се свързва с интернет посредством рутер. Ако няма хард диск, трябва да монтирате такъв, за да осигурите достатъчно памет за съхранение на информацията.

Могат ли да се комбинират аналогови и IP камери в обща система?

Отговорът е кратък: “Да”. Възможно е да се изгради хибридна система за видеонаблюдение с помощта на XVR устройство. Това е видеорекордер, към който могат да се свържат различни видове камери. Той предава картина на живо, достъпна посредством компютър, таблет и смартфон. По този начин обединявате положителните черти на цифровите и аналоговите камери.

Преимущества и слабости на съвременната IP камера

Преди да вземете окончателно решение, трябва да се информирате за плюсовете и минусите на Wi-Fi камерите. Като негативна черта можем да отчетем по-високата цена на софтуера, изпълняващ функцията на рекордер. Естествено, има удачни алтернативи в разумен ценови диапазон, които ще Ви спестят средства и ще Ви осигурят надеждно хранилище за снимките и клиповете.

Положителните страни на цифровите системи за наблюдение са:

  • Дистанционен достъп до камерата и записите от нея;
  • Получаване на известия на телефона при заснети обекти;
  • Широк обхват, прецизно качество на картината и разпознаване на лица и предмети.

Ако дигиталната система е монтирана правилно и камерите са поставени на оптимални позиции, може да се обхване широк периметър. Това ще намали броя на необходими устройства, респективно ще спести средства и ще Ви позволи да инвестирате в надежден видеорекордер.

Плюсове и минуси на аналоговите камери

Всяка монета има две страни. Това важи за аналоговите системи за видеонаблюдение, използвани главно за опазване на обществени и промишлени сгради.

Сред предимствата им отличаваме по-ниската цена, както и лесното съчетаване на камери на различни производители. За да работят правилно обаче, е необходимо да се доверите на специалист.

Недостатък е по-ниската резолюция, която не позволява да видите и разпознаете злонамерените лица. Това може да се окаже пагубно, когато искате да подадете жалба към полицията и да осигурите доказателства.

За да свържете камерата към цялата система, е необходимо да прокарате кабел, което изглежда остарял и неефективен метод в наши дни. Също така дигиталният рекордер е възможно да се открадне или да се изтрие информация от него.

Работата на камерата е фундаментална за опазването на обекта

След като разучите обекта и разчертаете план кои части ще подлежат на видеонаблюдение, много по-лесно ще вземете решение. За охраняване на голяма сграда и непрекъснато записване е препоръчително да се заложи на аналогова система. В случай че планирате наблюдение на частно имущество, правилният избор е IP камерата. Освен че може да записва в реално време, има сензори, установяващи наличие на движение.

Финален съвет от Robicam

Съотношението между качество и цена е наш основен приоритет, за да получите високо ниво на защита и детайлно записване на видео и звук. Към всяка аналогова или ip камера сме добавили обширно описание, указващо начина на работа, параметрите и спецификите при монтаж. То ще Ви помогне да си изберете най-доброто устройство и да го включите успешно към системата. Не пропускайте една важна характеристика – водоустойчивост, която определя дали камерата се използва за външно, или вътрешно наблюдение.

Join the conversation

Може да търсите
КОШНИЦА 0